ЖЖ-користувач mykolap (mykolap) wrote,
ЖЖ-користувач mykolap
mykolap

Клєщі

В 1980-х роках я любив слухати усіляку літературщину, що її транслювало радіо "Свобода". Вона чимось нагадувала казки дідуся Панаса, оскільки було незрозуміло, хто може слухати зранку до вечора монотонне начитування твору якогось Зіновія Зініка "Русофобка і фунгофіл" (зараз, коли ми змогли ближче розглянути московську снобістську тусівку, я здогадусь, хто). Так от, там начитувався цикл натуралістичних оповідань про афганську війну "Клєщі" (побіжний пошук в Гуглі не дав відповіді про його автора), одне з яких мені особливо запало в душу.

Сюжет оповідання зводився до того, що військова частина з "обмеженого контингенту" отримує завдання з Москви зібрати населення самого душманського кишлаку і наочно показати йому переваги трактора перед плугом, скопавши одну половину поля плугом, а другу трактором. Для виконання завдання проводиться військова операція з оточення кишлаку, в ході якої частина населення просто вирізається радянськими солдатами, а інша тікає в гори, і лише кілька невдах під дулами автоматів дивляться на те, як гарно пахає трактор. Ну закінчення там було зрозуміло на другій хвилині: вночі утеклі декхани повертаються, вирізавши всю совєцьку частину разом із трактором.

Оце зараз я читаю, як американський окупаційний корпус в Афганістані збирав декхан, перед якими переорював поле опійного маку, поверх якого висаджував полуниці і доказував таким чином, що з полуниць можна більше виручити, аніж із героїну, і думаю - а вам би самим не завадило перш ніж вдиратися до чужої країни, що не зробила вам нічого поганого, перечитати оповідання "Клєщі". Яке ж колись виходило на вашому пропагандистському ресурсі!

До речі, ситуація з полуницею містить ще й певні алюзії з фільмом "Джек Восьмьоркін - амєріканєц", але це вже трохи інша тема...

Tags: книги
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments